Домовленості ТКЕ та НАК “Нафтогаз”: чи буде компроміс?

7Українці ризикують залишитися влітку без гарячої води, а взимку — без тепла, через те, що комунальники ніяк не можуть домовитися з НАК “Нафтогаз” з приводу укладення договорів про постачання природного газу для виробництва теплової енергії на другий квартал 2016 року.

В свою чергу, підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) пояснюють, що не можуть укласти нові контракти з НАК “Нафтогаз”. Це автоматично тягне за собою закупівлю газу за вищими — “штрафними” цінами, що змушує компанії ТКЕ збирати борги. В кінцевому підсумку їх робота може взагалі зупинитися, якщо не втрутиться Нацкомісія з регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

5Чому ж ТКЕ не можуть укласти договір? Юридичні розбіжності спровоковані останніми законодавчими нововведеннями. Закон “Про ринок природного газу” дозволив ТКЕ укладати договори з будь-яким з функціонуючих на ринку 13 постачальників блакитного палива, про це повідомляє видання UBR.ua. Але якщо мова йде про постачання газу для виробництва тепла і гарячої води населенню НАК “Нафтогаз” залишається єдиним постачальником зі спеціальними зобов’язаннями, тобто зберігає своє монопольне становище (постанова КМУ №217 від 18 червня 2014 роки). При цьому плата від населення надходить на спецрахунки, з яких розподіляється між ТКЕ і НАК “Нафтогаз” за певним алгоритмом.

“З 1 квітня 2016 року, практично ні у одного підприємства теплокомуненерго не укладено договір на постачання газу. Причина — «навʼязування» НАК” Нафтогаз контрактів, в яких не передбачено порядок надання лімітів газу постачальникам, як того вимагає законодавство”, — так стверджує фінансовий директор ПАТ “Київенерго” Тетяна Грязнова. Її слова також підтверджують представники “Львівтеплоенерго” і запорізького концерну “Міські теплові мережі”.

6Фактично компанії не розуміють, за якою ціною і в яких обсягах вони будуть купувати газ з 1 по 30 квітня, якщо НАК “Нафтогаз” так і не зможе виділити кожному підприємству ліміт.

“Ліміт не виділено, а підприємство продовжує споживати. Треба давати гарячу воду людям. Але без номінації закупівельна ціна газу буде на 20% вища за звичайну. Тепер треба підписати новий договір, а його не підписують. Відбір газу без договору за законом автоматично збільшує тариф в два рази — на 100% від ринкової ціни в 7 тис. грн за 1 тис.куб.м “, — розповідає заступник директора з економічних питань львівського міського комунального підприємства” Львівтеплоенерго “Богдан Камінський.

В результаті газ, який для потреб населення поставляється приблизно по 3 тис. грн за 1 тис. кубометрів буде коштувати компаніям теплової генерації уп’ятеро дорожче — 15 тис. грн за тисячу кубів.

 

Як же знайти компроміс?

8Компанії ТКЕ виступають за обопільну відповідальність сторін, що беруть участь в договорі. Зокрема, Богдан Камінський пропонує, щоб НАК “Нафтогаз” також платив штраф за те, що вчасно не вказав номінацію. Адже звернутися до інших постачальників компаніям заважає пільгова ціна на газ для населення, яку дає тільки цей спеціальний постачальник. Зараз, ситуація має такий вигляд: компанії відмовляються підписувати запропоновані НАК “Нафтогаз” договори на другий квартал, а той, в свою чергу, не підписує договору про проходження дотацій по пільгах та субсидіях для малозабезпечених.

За словами заступника директора концерну “Міські теплові мережі” (м.Запоріжжя) Лариси Рижиченко, аналогічна ситуація у всіх регіонах.

Представники асоціацій “Укртеплокомуненерго”, Укртеплоелектроцентраль” і “Асоціації міст України”, сподіваються за допомогою регулятора залагодити договірні відносини з НАКом до кінця квітня.

1393 Total Views 12 Views Today

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *